FİREWALL

 


"Eğer yalnızca antivirüs kullanıyorsanız ve bilgisayarınızın güvende olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü antivirüsünüz ne kadar güncel olursa olsun çok yeni bir virüsü tanımaz. Bir zararlı yazılımı antivirüslerin tanıması antivirüslerin kara listesinde olması gerekir. Yani yeni yazılmış bir zararlı yazılımdan antivirüslerin haberi olmadığı için yakalamasıda söz konusu değildir. Bilgisayarlar port denilen kapılar sayesinde dışarı (internet) ile gerekli bilgi alışverişini yaparlar. Yani portları bir evin kapısı gibide düşünebiliriz."


Firewaller; bu portlardan giriş çıkışı kontrol eden yazılımlardır. Yani hem dışardan gelen saldırılara karşı bilgisayarınızı korurken aynı zamanda bilgisayarınızın içine yerleşmiş bir zararlı yazılımın (virüs ,trojan vs..) dışarı ile bağlantısını keser.

Örneğin; trojan denen zararlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaştığı anda bilgisayarınızdaki bilgileri (msn şifreleri,Kredi kartı bilgileri,kısacası klavyeden yazılan her türlü bilgiyi) sahibine iletir. Bunu yaparken kendine ait bir port (kapı) açar ve bu port sayesinde bilgilerinizi karşı tarafa ulaştırır.

Fakat güvenlik duvarı (firewall) kullanan bir bilgisayarda bu sorunu aşabilirsiniz. Bilgisayarınızda zararlı bir yazılım olsa bile, sizin bilgilerinizi karşı tarafa iletmek için bilgisayarın portlarını kullanmak istediği zaman güvenlik duvarı devreye girecek ve size bunun için izin verir.